Desks and Tables
Filtered Search Results
Poltex Lab Bench Vertical Organizer
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Free up valuable lab bench space by going up with this Lab Bench Vertical Organizer!
| Material | PETG |
|---|---|
| Total Positions | 4 Pockets |
Poltex Two Drawer/Logbook Holder Unit
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
The Two Drawer/Logbook Holder Unit holds supplies and documents.
Poltex™ Benchtop Multi-organizer with Pipettor and Pipette Aid Brackets
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Benchtop Organizer holds all common laboratory items and is made of durable PETG construction. Comes with Pipettor and Pipette Filler bracket.
| Includes | Pipette Filler Bracket |
|---|---|
| Product Type | Organizer |
| Color | Clear |
| Material | PETG |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Holds | Vials, Bottles, Kimwipes, Lab Film, etc. |
Poltex™ Benchtop Multi-organizer with Pipettor Bracket
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Benchtop Organizer holds all common laboratory items and is made of durable PETG construction. Comes with Pipette Filler bracket.
| Includes | Pipettor Bracket |
|---|---|
| Product Type | Organizer |
| Color | Clear |
| Material | PETG |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Holds | Vials, Bottles, Kimwipes, Lab Film, etc. |
Poltex™ Lab Bench Vert Organizer, 4 Pocket, Double-wide
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Benchtop organizer for tip boxes, bottles, etc. Made of durable PETG construction.
| Product Type | Organizer |
|---|---|
| Color | Clear |
| Material | PETG |
| For Use With (Application) | Pipette Tip Boxes |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Width (Metric) | 242 mm |
Lower Shelf for Treston™ Cornerstone Table
Cornerstone lower shelves add storage beneath Treston™ 4-legged Cornerstone tables. Suitable for ESD protected environments and ISO Class 7 cleanrooms.
| Load Bearing Capacity (English) | 66 lb. |
|---|---|
| Warranty | 5 Years |
| Depth (English) | 18.1 in. |
| Color | Light Gray |
| No. of Drawers | None |
| Material | Steel |
| For Use With (Application) | Storage |
| Includes | 1 Shelf |
| Load Bearing Capacity (Metric) | 30 kg |
| No. of Shelves | 1 |
| Product Type | Table Mounted Shelving |
| For Use With (Equipment) | Treston Cornerstone Table |
| Certifications/Compliance | ESD, ISO Cleanroom Class 7 |
| Finish | Powder Coat |
Treston™ ESD Concept Cart
The ESD-compatible Concept cart is a steel-framed, additional work surface that's height-adjustable and suitable for many purposes. The integrated bottom shelf offers much-needed extra storage.
Restek™ TopLoader BalanceBank Storage Unit
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Creates a neat, highly functional weighing area and workstation. Restek™ TopLoader BalanceBank Storage Unit provides easy access to wipers, weigh papers, boats, and spatulas.
Poltex™ Benchtop Multi-organizer
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
This Benchtop Organizer holds all common laboratory items and is made of a durable PETG construction.
| Includes | Pipette Filler Bracket |
|---|---|
| Product Type | Organizer |
| Color | Clear |
| Material | PETG |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Holds | Vials, Bottles, Kimwipes, Lab Film, etc. |
Treston™ Single Upright
Attaches directly to Treston table frames for adding accessories, such as shelves and monitor arms, above the workstation.
| Load Bearing Capacity (English) | 110 lb. |
|---|---|
| Warranty | 5 years |
| Description | Single upright |
| Depth (English) | 2.36 in. |
| Width (English) | 1.18 in. |
| Quantity | 1 Ea. |
| Material | Steel |
| For Use With (Application) | Laboratories |
| Width (Metric) | 30 mm |
| Adjustable | Along upright in 1 in. increments |
| Includes | Attachment hardware |
| Load Bearing Capacity (Metric) | 50 kg |
| With Casters | No |
| For Use With (Equipment) | Treston Workstations |
| Depth (Metric) | 60 mm |
| Back Style | Open |
| Increments | 1 in. |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Surface Coating | Epoxy powder coat |
| Finish | Epoxy powder coat |
Treston™ Concept Motor Frame Single Bay Uprights and Two Shelves
Treston Concept motor tables are height adjustable with a linear actuator. Switch includes 3 programmable buttons. Add casters and accessories for a complete, ergonomic workstation.
| Description | Concept hand crank frame |
|---|---|
| Plug Type | NEMA 1-15 P |
| Height (English) Adjustment With Caster | 31.6 to 47.3 in. |
| For Use With (Application) | Laboratories |
| Includes | Frame, top, 2 slotted uprights, 2 corner brackets, 1 horizontal tube, 2 shelves and attachment hardware |
| No. of Shelves | 2 |
| With Casters | No |
| For Use With (Equipment) | Any Laboratory Equipment |
| Voltage | 120 V |
| Amperage | 0.375 |
| Certifications/Compliance | ISO Class 7 cleanroom |
| Hertz | 60 Hz |
| Finish | Epoxy powder coat |
| Height (English) | 27.6 to 43.3 in. |
| Load Bearing Capacity (English) | 880 lb. |
| Height (Metric) | 700 to 1100 mm |
| Frame Type | C-leg motorized |
| Electrical Requirements | 15 amp outlet |
| Warranty | 5 years for steel, 2 years for motor |
| Depth (English) | 30 in. |
| Foot Type | Glide |
| Quantity | 1 Ea. |
| Material | Steel |
| Lift Type | Linear actuator |
| Adjustable (Height) | 27.56 to 43.31 in. |
| Adjustable | Adjustable with motor |
| Load Bearing Capacity (Metric) | 400 kg |
| Depth (Metric) | 762 mm |
| Back Style | Open |
| Model | Concept |
| Increments | Stepless |
| Height (Metric) Adjustment With Caster | 803 to 1201 mm |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Surface Coating | Epoxy powder coat |
Treston™ Cornerstone Frame
Treston Cornerstone tables are height adjustable, heavy-duty 4-leg tables designed to support loads up to 2000 lbs. Add casters and accessories for a fully flexible, ergonomic workstation.
| Description | Concept hand crank frame |
|---|---|
| Height (English) Adjustment With Caster | 31.6 to 44.6 in. |
| For Use With (Application) | Laboratories |
| Includes | Frame and top |
| With Casters | No |
| For Use With (Equipment) | Any Laboratory Equipment |
| Finish | Epoxy powder coat |
| Height (English) | 27.6 to 40.6 in. |
| Load Bearing Capacity (English) | 2000 lb. |
| Height (Metric) | 700 to 1030 mm |
| Frame Type | 4-leg |
| Warranty | 5 years |
| Depth (English) | 30 in. |
| Foot Type | Glide |
| Quantity | 1 Ea. |
| Material | Steel |
| Lift Type | Allen key |
| Adjustable (Height) | 27.56 to 40.55 in. |
| Adjustable | Adjustable with allen key |
| Load Bearing Capacity (Metric) | 907 kg |
| Depth (Metric) | 762 mm |
| Back Style | Open |
| Model | Cornerstone |
| Increments | 1 in. |
| Height (Metric) Adjustment With Caster | 803 to 1133 mm |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Surface Coating | Epoxy powder coat |
Treston™ Concept Motor Frame
Treston Concept motor tables are height adjustable with a linear actuator. Switch includes 3 programmable buttons. Add casters and accessories for a complete, ergonomic workstation.
| Description | Concept hand crank frame |
|---|---|
| Plug Type | NEMA 1-15 P |
| Height (English) Adjustment With Caster | 31.6 to 47.3 in. |
| For Use With (Application) | Laboratories |
| Includes | Frame and top |
| With Casters | No |
| For Use With (Equipment) | Any Laboratory Equipment |
| Voltage | 120 V |
| Amperage | 0.375 |
| Certifications/Compliance | ISO Class 7 cleanroom |
| Hertz | 60 Hz |
| Finish | Epoxy powder coat |
| Height (English) | 27.6 to 43.3 in. |
| Load Bearing Capacity (English) | 880 lb. |
| Height (Metric) | 700 to 1100 mm |
| Frame Type | C-leg motorized |
| Electrical Requirements | 15 amp outlet |
| Warranty | 5 years for steel, 2 years for motor |
| Depth (English) | 36 in. |
| Foot Type | Glide |
| Quantity | 1 Ea. |
| Material | Steel |
| Lift Type | Linear actuator |
| Adjustable (Height) | 27.56 to 43.31 in. |
| Adjustable | Adjustable with motor |
| Load Bearing Capacity (Metric) | 400 kg |
| Depth (Metric) | 914 mm |
| Back Style | Open |
| Model | Concept |
| Increments | Stepless |
| Height (Metric) Adjustment With Caster | 803 to 1201 mm |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Surface Coating | Epoxy powder coat |
Treston™ Concept Hand Crank Frame
Treston Concept hand crank tables are height adjustable with a crank handle. Add casters and accessories for a complete, ergonomic workstation
| Description | Concept hand crank frame |
|---|---|
| Height (English) Adjustment With Caster | 30.6 to 44.4 in. |
| For Use With (Application) | Laboratories |
| Includes | Frame and top |
| With Casters | No |
| For Use With (Equipment) | Any Laboratory Equipment |
| Certifications/Compliance | ISO Class 7 cleanroom |
| Finish | Epoxy powder coat |
| Height (English) | 26.6 to 40.4 in. |
| Load Bearing Capacity (English) | 440 lb. |
| Height (Metric) | 675 to 1025 mm |
| Frame Type | C-leg hand crank |
| Warranty | 5 years |
| Depth (English) | 30 in. |
| Foot Type | Glide |
| Quantity | 1 Ea. |
| Material | Steel |
| Lift Type | Hand crank |
| Adjustable (Height) | 26.57 to 40.35 in. |
| Adjustable | Adjustable with hand crank |
| Load Bearing Capacity (Metric) | 200 kg |
| Depth (Metric) | 762 mm |
| Back Style | Open |
| Model | Concept |
| Increments | Stepless |
| Height (Metric) Adjustment With Caster | 777 to 1128 mm |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Surface Coating | Epoxy powder coat |
Treston™ Concept Manual Frame
Treston Concept manual tables are height adjustable with an allen key. Add casters and uprights with accessories for a complete, ergonomic workstation.
| Description | Concept manual frame |
|---|---|
| Height (English) Adjustment With Caster | 30.4 to 47.3 in. |
| For Use With (Application) | Laboratories |
| Includes | Frame and top |
| With Casters | No |
| For Use With (Equipment) | Any Laboratory Equipment |
| Certifications/Compliance | ISO Class 7 cleanroom |
| Finish | Epoxy powder coat |
| Height (English) | 26.4 to 43.3 in. |
| Load Bearing Capacity (English) | 1100 lb. |
| Height (Metric) | 670 to 100 mm |
| Frame Type | C-leg manual |
| Warranty | 5 years |
| Depth (English) | 30 in. |
| Foot Type | Glide |
| Quantity | 1 Ea. |
| Material | Steel |
| Lift Type | Allen key |
| Adjustable (Height) | 26.38 to 43.31 in. |
| Adjustable | Adjustable with allen key |
| Load Bearing Capacity (Metric) | 500 kg |
| Depth (Metric) | 762 mm |
| Back Style | Open |
| Model | Concept |
| Increments | Stepless |
| Height (Metric) Adjustment With Caster | 772 to 1201 mm |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Surface Coating | Epoxy powder coat |